09.02.2018

Plan od 12 lutego 2018r. [...] 
kultura


Szukali krasnali a znaleźli ogromną żelbetową kopułę 19.12.2017@13:33

    11 XII, w poniedziałek, klasy III A i B liceum, wraz ze swoimi wychowawczyniami, pojechały na wycieczkę do Wrocławia.
    Wrocław to miasto kościołów albo miasto krasnali – powiedział sympatyczny, energiczny przewodnik
i rozpoczął się spacer po zabytkach centrum - wędrówka mostami, zaułkami i uliczkami starówki.
    Uczestnictwo w warsztatach „architektura i zmysły” pozwoliło nam zrozumieć jak ważne jest współdziałanie i w jaki sposób, wielorako oddziaływają na nas dzieła architektów. Warsztaty poprzedziło zwiedzanie Hali Stulecia - surowej w swym nowoczesnym (chociaż już zabytkowym) pięknie.
    Później zostało już tylko patrzeć i czuć atmosferę zbliżających się Świąt, spacerując po Rynku wśród kramów i ozdób świątecznego jarmarku.
Zadowoleni i zmęczeni już o 20.00 byliśmy w naszych domkach. 
Piotr Michna


Licealiści w Kopalni "Wujek" w Katowicach 18.12.2017@20:58

   Uczniowie klas IA, IIA oraz IIIB liceum uczcili 36 rocznicę wprowadzenie stanu wojennego odwiedzając miejsce tragicznej śmierci górników w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach. Wydarzenia, które rozegrały się tam, stanowią jeden z najbardziej znanych symboli sprzeciwu wobec systemu komunistycznego. 16 grudnia 1981 roku oddział specjalny ZOMO dokonał krwawej pacyfikacji. W wyniku użycia broni palnej zginęło sześciu górników,
a trzech innych zmarło w szpitalu z powodu rozległych ran postrzałowych.

Te tragiczne chwile licealiści poznawali podczas spotkania z uczestnikiem tych wydarzeń. Szczególne wrażenie zrobiły na nich eksponaty, będące niemymi świadkami zbrodni dokonanej trzydzieści sześć lat temu: przestrzelony hełm dwudziestojednoletniego Janka Stawisińskiego, pociski i łuski zebrane na terenie kopalni. Na zakończenie obejrzeli przejmujący film z udziałem strajkujących i ofiar grudnia 1981 roku.

    Dopełnieniem pobytu młodzieży z Zabrza w Izbie pamięci KWK „Wujek” było zwiedzenie wystawy w Muzeum Śląskim: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, poświęconej historii regionu od czasów najdawniejszych do współczesnych. Młodzież została wprowadzona
w klimat epoki przez zrekonstruowaną, na podstawie zdjęć z 4 czerwca 1989 roku – który uznaje się za początek przeobrażeń politycznych, bramę kopalni Katowice. Idąc ścieżką powojennych losów Górnego Śląska, śledziła zmiany zachodzące w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Poznawała realia codziennego życia przeciętnego Kowalskiego, jego bolączki i radości.

    Wyjazd do muzeów w Katowicach pozwolił uczniom liceum na lepsze poznanie historii regionu wraz
z jej najbardziej tragicznymi kartami. Stał się przyczyną do refleksji nad trudną przeszłością naszego kraju. [link do galerii]

 Mirosława Leciejewska - Boncol 


Praca, historia i konferencja - to czyni naukę przez duże N 22.11.2017@07:18

    W dniu 16 listopada 2017 r. uczniowie klas licealnych wzięli udział w XXI Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Kultura Europy Środkowej" pod tytułem „Praca, jej rola i funkcje społeczne na przestrzeni wieków w kontekście Europy Środkowej” w Teatrze Nowym w Zabrzu. Impreza ta zorganizowana została przez zabrzański Urząd Miejski, Komisję Historyczną katowickiego oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. 
    Uczestnictwo młodzieży IV liceum, w tym organizowanym cyklicznie od lat spotkaniu ludzi nauki
i kultury, stało się już tradycją. Cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi i jest wydarzeniem przez nich oczekiwanym.
Jak co roku konferencja zgromadziła przedstawicieli polskich i zagranicznych środowisk naukowych. Uroczystego jej otwarcia dokonała Pani Prezydent miasta Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Centralnym punktem spotkania stała się dyskusja panelowa, poprzedzona referatem prof. dr hab. Urszuli Swadźby „Śląski etos pracy” z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. W wymianie poglądów wzięli udział m.in. wybitni przedstawiciele naszego regionu. Wśród nich byli prof. dr hab. Ewa Chojecka, biskup prof. dr hab. Jan Kopiec oraz prof. dr hab. Marian Zembala. 
    Młodzież zgromadzona na sali Teatru Nowego z zainteresowaniem przysłuchiwała się wystąpieniom przedstawicieli różnych środowisk naukowych i ich dyskusji. Poznawała prezentowane poglądy i opinie. Pogłębiała swoją wiedzę na temat pracy, jako zjawiska społeczno-ekonomicznego i historycznego,
w kontekście Śląska i Europy Środkowej. Poznawała bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu.
[link do galerii]

Mirosława Leciejewska - Boncol 


Czytam w szkole 12.10.2017@08:28

   W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ZSO 12 odbyła się kolejna (po ogólnopolskim dniu głośnego czytania) impreza czytelnicza. 10 października na korytarzach naszej szkoły, podczas długiej przerwy, można było zobaczyć młodzież czytającą książki. W happeningu wzięła udział klasa 3b gimnazjum oraz ochotnicy z innych klas. Każdy z uczestników wybierał książkę godną polecenia innym uczniom. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że z książką można spędzić miłe chwile oraz zachęcić do sięgania po lekturę, pokazać malkontentom, że czytanie to dobrze wykorzystany czas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. 
    W godzinach popołudniowych, w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rokitnicy, odbyła się kolejna odsłona happeningu. Uczniowie klasy 3b gimnazjum w ramach projektu przybyli do siedziby biblioteki, gdzie czytali książki i poznali zasoby filii. Myślę, że była to udana wizyta w placówce współpracującej z naszą biblioteką szkolną. [link do galerii]
  Bożena Drężek 


« 1 2 3 z 19 »
 
zamknij okno