21.10.2017

     Drodzy uczniowie i nauczyciele pamiętacie słodki tydzień w zeszłym roku szkolnym? My pamiętamy, że wszystkie wypieki znikały w mgnieniu oka, a dzięki  [...] 
kultura


Czytam w szkole 12.10.2017@08:28

   W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ZSO 12 odbyła się kolejna (po ogólnopolskim dniu głośnego czytania) impreza czytelnicza. 10 października na korytarzach naszej szkoły, podczas długiej przerwy, można było zobaczyć młodzież czytającą książki. W happeningu wzięła udział klasa 3b gimnazjum oraz ochotnicy z innych klas. Każdy z uczestników wybierał książkę godną polecenia innym uczniom. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że z książką można spędzić miłe chwile oraz zachęcić do sięgania po lekturę, pokazać malkontentom, że czytanie to dobrze wykorzystany czas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. 

    W godzinach popołudniowych, w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rokitnicy, odbyła się kolejna odsłona happeningu. Uczniowie klasy 3b gimnazjum w ramach projektu przybyli do siedziby biblioteki, gdzie czytali książki i poznali zasoby filii. Myślę, że była to udana wizyta w placówce współpracującej z naszą biblioteką szkolną. 
  Bożena Drężek 


Refleksyjne warsztaty w Radzionkowie 08.05.2017@14:13

    W dniu 12 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy I A liceum wzięli udział w warsztatach historycznych w Centrum Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie.
    Tematem zajęć były deportacje mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku. Uczniowie pracując ze źródłami historycznymi, korzystając z eksponatów i fragmentów ekspozycji muzealnej, wcielili się w detektywów, którzy poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co wydarzyło się
w regionie w 1945 roku? Zastanawiali się, dlaczego jego mieszkańcy zostali deportowani? Gdzie znajdowały się obozy pracy, do których trafili i jakie warunki w nich panowały? Jak wyglądały powroty wywiezionych do łagrów mężczyzn?
    Przeglądając listy, zdjęcia, dokumenty, słuchając wspomnień świadków wydarzeń poznawali trudną historię Górnego Śląska przez pryzmat dramatów jednostek i ich rodzin.
Równocześnie doskonalili warsztat naukowy historyka, rozwijając umiejętność pracy ze źródłami, ucząc się oceniać ich wartość merytoryczną, dokonując krytyki wewnętrznej i zewnętrznej.
Zajęcia młodzieży IV LO im. M. Reja w Centrum Deportacji Górnoślązaków uwrażliwiły ją na trudne problemy związane z historią lokalną, dały impuls do zastanowienia się nad przeszłością własnych rodzin oraz miejsca, w którym żyje. [link do galerii]
  Mirosława Leciejewska - Boncol 


Wiosenna lekcja historii, kultury i języka polskiego 06.04.2017@21:37

      Kiedy powstała książka? Co było przed książką? A kiedy powstało pismo, alfabet? Na te oraz wiele innych pytań znaleźli dzisiaj (6 kwietnia 2017r.) odpowiedź uczniowie klasy 2a gimnazjum podczas wycieczki przedmiotowej. Wędrówkę do przeszłości młodzież rozpoczęła  
w zabrzańskiej Czytelni Miejskiej. Pani bibliotekarka opowiedziała uczniom o historii książki, pokazała archiwum i przedstawiła najciekawsze tytuły prasowe, których egzemplarze można znaleźć na półkach czytelni. 
     Potem grupa przespacerowała się do kościoła ewangelickiego, aby bliżej przyjrzeć się architekturze tej niezwykle ładnej świątyni. Wewnątrz budynku zauroczył wszystkich skromny wystrój i piękne witraże. 
     Kolejnym miejscem, które odwiedzono dzisiaj było muzeum. Cafe Silesia zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "Historia Biblii". Jest to niezwykle atrakcyjnie przygotowana wystawa, 
a o historii Księgi Ksiąg opowiedział gimnazjalistom przewodnik, który przyjechał dla zwiedzających z Katowic. Drugą wystawą wartą zobaczenia w tym miejscu jest prezentacja prac Nikifora
     Na koniec w siedzibie Muzeum Miejskiego przy ulicy Powstańców Śląskich 3 młodzież zobaczyła niezwykłą kolekcję dzbanków zabrzańskiego małżeństwa architektów Beaty i Witolda Goczołów „Elegancja w parze z prostotą. Dzbanki firmy Bauscher". 
     Na lekcję poza murami szkolnymi klasę zabrała pani Bożena Drężek oraz wychowawczyni klasy. [link do galerii]


                                                                                      Agnieszka Szewczyk

                                                 


Wymień się książką - akcja w bibliotece 27.02.2017@14:17

      Pani Bożena Drężek zaprasza do szkolnej biblioteki na wymianę książek. Uczniowie, którzy posiadają w domu niepotrzebne książki, mogą je oddać do biblioteki i wymienić na inne, również przyniesione przez uczniów.
      Akcja wymiany książek potrwa do 3 marca 2017 roku. Ważne, by dostarczone egzemplarze nie były zniszczone i stare (czyli wydane wydane po roku 2000).
     

                                                                                  Agnieszka Szewczyk« 1 2 3 z 19 »
 
zamknij okno