kółko scrabblowe anagram

260 partii, 126 113 zdobytych punktów i znamy mistrzów! 29.05.2017@06:23

Śmigamy właśnie autostradą, ekipy z Dąbrowy Górniczej, Jaworzna i Zabrza, zostawiając za sobą Kutno, a w nim przesympatyczne grono organizatorek i organizatorów, wolontariuszek i wolontariuszy oraz wiele innych osób wspierających grę w scrabble. Wielkie podziękowania, na ręce Renaty Chodorowskiej i Małgorzaty Sieradzon, dla całej społeczności Gimnazjum nr 2, ukłony dla ekipy z programu „Scrabble w szkole”, uśmiechy dla władz samorządowych. Było, jak zwykle, wszystko przygotowane profesjonalnie i zarazem z wielkim sercem.

112 grających graczek i graczy na XV Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół być może uczyni z tych zawodów największy turniej w obecnym roku kalendarzowym. Szczególnie licznie reprezentowane były szkoły podstawowe (29 drużyn), co budzi refleksję, że w najbliższych latach sporo młodych ludzi może pojawić się na seniorskich turniejach PFS.

W zasadzie w Kutnie odbywały się trzy mistrzostwa, w kategoriach ponadgimnazjalnej, gimnazjalnej i podstawowej. W tej pierwszej absolutnym dominatorem była ekipa Rafał Błaszkiewicz i Juliusz Czupryniak. Obrońcy tytułu sprzed roku, reprezentacja XIV Liceum Ogólnokształcącego z Warszawy, zmiatali kolejne zespoły, kończąc rywalizację z kompletem 10 zwycięstw oraz różnicą 4 dużych punktów nad kolejnymi drużynami (ho, ho – i prawie tysiąca /sic!/ małych). Na podium sąsiadowali z Izabelą Ożdżeńską i Konradem Pajączkiem z tej samej szkoły . Wiwat więc popularny warszawski „Staszic”. Na trzecie miejsce zasłużyli swą grą nasi!!! Szymon Stępień i Michał Głąb z IV Liceum Ogólnokształcącego z Zabrza.

Komplet zwycięstw zanotowali także triumfatorzy rywalizacji gimnazjalnej, a zostali nimi gospodarze, Gimnazjum nr 2 z Kutna (gratulacje dla Jakuba Rojewskiego i Marcina Strzelca). Ponownie Kutno (choć tym razem Gimnazjum nr 3) zajęło drugie miejsce: Michał Sęczkowski i Kacper Stępień. W naszym busie (rzut oka za okno, 327 kilometr A1) podróżują zaś jaworznianie, Marcin Szczyrzyca i Jakub Więcek, którzy mogą w poniedziałek pochwalić się zajęciem trzeciego miejsca w swoim Gimnazjum nr 4. A nasze Gimnazjum nr 4? Dokładnie w połowie stawki, 9 miejsce na 17 drużyn wywalczyła ekipa w składzie Robert Serzysko i Maria Tomiczek. Szczególnie Marysia skutecznie układała słowa, zwyciężając przeciwników w 4 z pięciu partii.

Zróżnicowana i zaskakująca do ostatniej chwili była walka wśród najmłodszych grających. Przed ostatnią rundą przewagę dużego punktu nad resztą stawki miała SP 6 z Kutna. Ale nie pozwoliło to stanąć Kacprowi Dałkowi i Oldze Baranowskiej pośród trójki zwycięzców. Wyprzedzili ich kolejno uczniowie i uczennice ze szkół podstawowych: nr 4 w Grodzisku Mazowieckim (brawo Marta Zwolińska i Zuzanna Rytel-Kuc), nr 98 z Warszawy (Zuzanna Szarszeniewska i Natalia Mówka) oraz nr 4 z Radomska (Igor Mossur, Aleksander Bartoszak).

Ponieważ miałem przyjemność sędziować te zawody, to w ich trakcie musiałem znaleźć czas, by spokojnie tłumaczyć niektórym przedstawicielom ery smartfonów, że są takie zegary, które nie dlatego nie chodzą, że nie mają baterii, tylko trzeba je nakręcić, a tego małego pokrętła używamy, gdy chcemy przestawić wskazówki. Że protokoły to warto przynieść sędziemu, zaś cztery pasy lub straty kończą grę, gdy padną kolejno, a nie podczas całej gry. I – proszę – nie myślcie, że piszę z jakąkolwiek złośliwością te słowa – co to myśmy nie wyczyniali, mając niecałe dziesięć lat… Bardzo lubię tę atmosferę odbywanych w Kutnie zawodów…

Kończy się autostrada, zaczyna „gierkówka”. Kończę więc relację i spokojnie przyglądam się zaczynającemu się na drodze korkowi.
Maciej Śliwa

Szymon w natarciu 11.04.2017@12:30

8 i 9 kwietnia, w Graboszycach koło Oświęcimia, rozgrywany był turniej scrabblowy Polskiej Federacji Scrabble. Zagrał w nim, jako reprezentant naszego Klubu, Szymon Stępień. W drugiej partii zawodów rozstawienie zetknęło Szymona z jednym z najlepszych graczy w Polsce, Bartkiem Morawskim. Bartek jest Mistrzem Polski z 2010 roku, ostatnio zasłynął zaś z udanego występu
w teleturnieju "The Brain. Genialny umysł", po którym zyskał miano "człowieka-krzyżówki". W partii
z mistrzem Szymon przegrał o zaledwie 4 małe punkty. Pobyt w Graboszycach będzie jednak wspominany przez naszego ucznia w zwycięskich nastrojach - po falstarcie i trzech porażkach na otwarciu, Szymon zanotował serię czterech zwycięstw, co pozwoliło mu zdobyć niezwykle wysoki ranking z tych zawodów. Gratulujemy.
                                                                                                                       Maciek Śliwa

Sukces opiekuna 25.03.2017@19:47

25 marca w Będzinie odbył się Ogólnopolski Turniej Scrabble Nauczycieli i Pracowników Oświaty. Opiekun UKS "Anagram, Maciej Śliwa, zajął w tych zawodach drugie miejsce. Pierwsze miejsce wywalczył Sławomir Wolski z Wrocławia, zaś na najniższym stopniu podium stanęła Zofia Gajewska z Zielonej Góry.

Czym jest "belgijka"? 23.03.2017@12:51

18 marca, w sobotę, w Sosnowcu odbyły się I Mistrzostw Polski w Belgijkę. Belgijka to odmiana scrabbli, w której całkowicie zanika element losowości, a liczą się jedynie umiejętności osób grających. W każdym ruchu każdy z graczy dostaje ten sam zestaw liter i stara się ułożyć z niego najdroższy ruch. Po weryfikacji na planszy pozostają płytki z najwyżej punktowanym słowem, zaś gracze dobierają znów te same dla każdego literki. W sosnowieckich zmaganiach wziął udział Szymon Stępień z klasy IA naszego liceum. Szymon rywalizując z najlepszymi graczami w Polsce wylądował pod koniec tabeli, niemniej w gronie 35 osób pozostawił za sobą jeszcze siedmioro scrabblistów. Zawody sędziował niżej podpisany. Zaś zwycięzcą turnieju został Michał Alabrudziński z Włocławka.
Maciej Śliwa