11.11.2018

"Polsko, życzymy Ci kochających Cię i siebie nawzajem obywateli, szanujących siebie nawzajem, którzy będą służyli Tobie i wspólnemu dobru!..."[link do galerii]  [...] 
integracja


    W 2005 roku po raz pierwszy w zabrzańskim Gimnazjum Nr 4 powstała klasa integracyjna. Pionierami integracji w naszej szkole byli: Beata, Alan, Michał i Darek.
Dziś są już dorośli, a nasze szkolne progi co roku witają nowych uczniów. Kasia, Nikola, Paweł, Magda, Kamil, Michał, Dagmara, Tomek, Paweł, Magda, Kinga, Kamil, Krzyś, Sybilla, Karolina, Wojtek, Oliwia, Dagmara, Łukasz, Szymon – to dzięki Wam w przyszłym roku będziemy mogli świętować 10-lecie integracji w ZSO Nr 12

    Co dzień uczymy się od Was jak przezwyciężać własne słabości, przez co stajemy się bogatsi w nowe, cenne doświadczenia.
Integracja (z łac. integratio) oznacza włączanie do wspólnego procesu edukacyjnego, uczestnictwa w różnych szkolnych imprezach i uroczystościach.
A zatem czym jest klasa integracyjna? Cóż, liczy maksymalnie 20 uczniów, dodatkowo pracuje w niej drugi nauczyciel (nauczyciel wspomagający będący z wykształcenia pedagogiem specjalnym).


    W naszej szkole pracuje troje pedagogów specjalnych, zarazem nauczycieli wspomagających: Aleksandra Dąbrowska, Olimpia Szarapow oraz Agnieszka Grygierczyk (którą czasowo zastępuje Pani Katarzyna Brzoza). Obecność w takiej klasie uczy empatii i wyrozumiałości, pomaga w dostrzeganiu obok siebie drugiej osoby taką, jaka ona jest. Uczniowie mający specjalne potrzeby edukacyjne, dodatkowo uczęszczają na zajęcia rewalidacyjne, które prowadzone są w oparciu o specjalnie napisany program, dostosowany do danego ucznia. Podczas tych zajęć oprócz ćwiczeń korygujących oraz usprawniających zaburzone funkcje również tańczymy, śpiewamy, odgrywamy scenki (popularna drama), a także realizujemy się w różnych działaniach plastycznych. Z kolei w ramach relaksu gramy w różne gry, które wbrew pozorom także spełniają rozmaite funkcje terapeutyczne, pomagają w koncentracji uwagi, ćwiczą pamięć, spryt i koordynację wzrokowo-ruchową. 

    Co roku uczniowie klas integracyjnych wszystkich szczebli edukacyjnych biorą udział
w Ogólnoszkolnych Igrzyskach Klas Integracyjnych, które odbywają się w Gimnazjum Nr 9
w Zabrzu. Uczniowie niepełnosprawni obok swych kolegów z innych szkół zmagają się z zadaniami sportowymi oraz intelektualnymi. Mamy tutaj sporo sukcesów. Dyplomy, medale i puchary powoli nie mieszczą się w szkolnej gablocie. Oczywiście jeździmy też do kina, teatru, filharmonii, na kręgle, wycieczki jedno- i kilkudniowe. Do sukcesów niewątpliwie trzeba zaliczyć te edukacyjne – wielokrotnie klasy integracyjne miały najlepszą średnią ocen w szkole. Nasi uczniowie są często uzdolnieni plastycznie, muzycznie, piszą wiersze, opowiadania, tańczą, czy fotografują. Stwarzamy im liczne okazje do rozwijania tych talentów.

      Oczywiście niezwykle trudno jest opisać klasę integracyjną, ale uważam, że uśmiechnięte buzie uczniów tychże klas są dowodem na to, że młodzież czuje się u nas wyśmienicie i z radością przychodzi każdego dnia do szkoły.

                                                                          Aleksandra Dąbrowska
 
zamknij okno